הנתון המצמרר והעצוב: 26 אלף תינוקות רעבים בישראל בשנת 2023

"הילדים ישנים על מזרונים ברצפה, האם עם דלקת ריאות והתינוק צורח מרעב"

26,000 תינוקות רעבים בישראל. לרגל יום הילד שיצוין ב-01 ליוני, פרויקט "תינוקות של החיים" מבקש להעלות את המודעות, לפתוח את הלב והארנק ולסייע לעוד תינוק לא להיות רעב. "התרומות – חבל ההצלה היומיומי עבור אלפי אמהות". "יש יותר פניות מהיכולת שלנו לסייע – בכל יום יש 700 פניות מאמהות הנמצאות ברשימת המתנה ועוד חמש פניות חדשות בכל יום"

במרכז עמותת "תינוקות של החיים" ברחובות, עומדים להם שורות שורות של ארגזים פתוחים שבקרוב ימולאו במזון תינוקות, טיטולים, בקבוקים, מוצצים, מוצרי היגיינה וכל מה שכל אמא רוכשת ביומיום עבור התינוק שלה. ארגזים אלו מיועדים לתינוקות שהמשפחה שלהם נקלעה למצב כלכלי קשה משלל סיבות ואין להם את הכסף לרכוש את הדבר הבסיסי ביותר עבור התינוק שלהם – אוכל"

"יש יותר פניות מהיכולת שלנו לסייע"

גלי ניצן, נשיאת ומייסדת הפרויקט הסבירה: "חשוב להבין, לא מדובר באמהות שיושבות רגל על רגל. הן פשוט נקלעו למצב כלכלי קשה, משהו שיכול לקרות לכל אחד". גלי הוסיפה וציינה כי "חלקן נקלעו לחובות עקב הקורונה, חלקן פוטרו מהעבודה ועדיין לא מצאו משהו חדש, חלקן לצערנו מתמודדות עם אלימות כלכלית, מילולית או פיזית. כל אחת והסיפור שלה, כשמאחורי הסיפור יש תינוק רעב שאין לה לתת לו אוכל במהלך היום או במהלך הלילה". גלי הסבירה שמדובר על מספרים בלתי נתפסים של פניות מאמהות, "יש הרבה יותר פניות מהיכולת שלנו לסייע – בכל יום 700 פניות חוזרות מאמהות שנמצאות ברשימת ההמתנה, להן מתווספות בממוצע חמש פניות חדשות מאמהות הזקוקות לסיוע".

לקראת יום הילד הבינלאומי שיצוין כמו בכל שנה ב-1 ליוני, פרויקט "תינוקות של החיים" מבקש לעלות את המודעות לנתון המצמרר והבלתי נתפס – 26,000 תינוקות רעבים בישראל שב"תינוקות של החיים" יודעים עליהם. שאר התינוקות שעדיין לא נחשפו לפרויקט, נקראים בפי פעיליה ומתנדביה "תינוקות שקופים".

סיוע מיידי ומותאם כדי שיוכלו לעמוד על הרגליים

אל הפרויקט מגיעים בכל יום פניות רבות דרך כל המדיות הקיימות. חלקן מבקשות עזרה בפייסבוק, חלקן באינסטגרם, חלקן הגיעו באמצעות פנייה של חברות. כולן מבקשות סיוע באוכל לתינוק הרעב שלהן. 

ליטל מנהלת הפרויקט ציינה כי "בכל יום הפרויקט מקבל  פניות חדשות לסיוע. כשמגיעה קריאה, הסיוע הוא מיידי ככל האפשר ומותאם באופן מדויק למה שהתינוק זקוק לו. יש תינוקות שזקוקים לפורמולה רגילה או צמחית וישנם גם תינוקות שהאוכל שלהם הוא אוכל מיוחד בהתאם למצבם הרפואי".

הסיוע לא מסתיים בפחית מזון תינוקות. מנהלות הפרויקטים משוחחות עם האמא, גם פוגשות אותה וכל זאת במטרה להבין עם מה היא מתמודדת כעת כדי שיוכלו לסייע עד שתעמוד על הרגליים ותחזור למעגל העבודה. 

עדי שמנהלת את הקשר עם האמהות מספרת: "אחד הסיפורים שעשו לי בום בלב היה של אמא אחת שפנתה לסיוע. כשהגעתי אליה ראיתי מחזה שובר לב. הילדים ישנים על מזרונים ברצפה, היא עם דלקת ריאות, התינוק צורח מרעב. היא הייתה שבורה נפשית ורגשית. לצערה, פיטרו אותה מהעבודה והיא עדיין לא מצאה מקום חדש. במקרה הזה גייסנו לה כספים ראשוניים באופן מיידי כדי שתוכל לרכוש מזון לתינוק ומזון לשאר הילדים ולאחר מכן חיברנו אותה למישהו שיסייע לה להגיע לריאיון עבודה, כך שתוכל לחזור לכלכל את ילדיה. הסיוע הזה הוא הצלה בשבילן. הן בהישרדות תמידית"

תזונה לקויה של תינוק היא סכנה ממשית

אחת הבעיות המדוברות היא הסכנה הקיימת בתזונה לקויה של תינוקות בשנתם הראשונה לחיים. 

אמהות שאין להן מזון תינוקות באופן קבוע או שיש להן פחית מזון מידי פעם, משתדלות לשמור על מה שיש כדי שלא יגמר. לפעמים הן מדללות את הפורמולה עם מים או עם חלב, לפעמים מוסיפות סוכר למים ועוד שלל פתרונות כדי להשביע את הרעב של התינוק שלהן. 

עדי מסבירה: "בכובע השני שלי, אני יועצת שינה ומאמנת אמהות ואני יכולה להגיד לך שכל המחקרים מוכיחים שתינוק שלא מקבל את ההזנה שהוא צריך, עשויים להיפגע בגופו שלל מערכות: המערכת החיסונית שלו, הורמון המלטונין, עיבוד זיכרון ומידע ועוד"

ליטל מנהלת הפרויקטים מוסיפה ומציינת כי "כבר הגיעו אלינו מקרים של תינוקות עם פגיעות נוירולוגיות התפתחותיות קשות".

ומה מרגישה אמא שאין לה אוכל עבור התינוק שלה? אפשר רק לדמיין את תחושות האשמה הנוראיות. הסיוע של של "תינוקות של החיים" הוא הרגע שבו היא רואה הצלה אמיתית עבור התינוק שלה, אך היא עדיין נשארת בתחושה של הישרדות, יומיום, שעה, שעה. הרווחה לא תמיד מצליחה לסייע בהכל ולפעמים זה לוקח המון זמן. 

"הסיוע שלנו הוא מיידי SOS, לפעמים הרווחה פונה אלינו במגוון מקרים כאלו. אנו נותנים את המענה עד שהמשפחה עומדת על הרגליים. עם הזמן הן סומכות עלינו ומעלות חיוך קטן על הפנים", ציינה ליטל.

חלוקת מארזי סיוע עם תחליפי חלב לתינוקות

עדי הוסיפה וציינה כי "במקרה אחר שנתקלתי בו, גם מקרה קשה מאוד, אמרתי לאמא בואי, תשבי, תאכלי משהו, היא אמרה לי שהיא לא יכולה, האוכל לא יורד לה בגרון כשהיא יודעת שלתינוק שלה אין מה לאכול. הסברתי לה שעכשיו אנחנו כאן לעזור לה צעד צעד בכל הקשיים ושיש לתינוק שלה עכשיו מה לאכול".

מזון והיגיינה ופעילויות העשרה

הפעילות העיקרית היא לדאוג למזון תינוקות, אך ידוע כי תינוק זקוק לעוד דברים מעבר כדי לגדול והוא גם מגיע יחד עם אחים ואחיות שהמצב הכלכלי משפיע גם עליהם. 

התרומות שמגיעות הן חבל ההצלה היומיומי עבור אלפי אמהות. בזכות התרומות ניתן לרכוש מזון תינוקות מותאם ושלל אביזרים נוספים. 

תורם יכול לסייע במארז מזון עבור האמא והמשפחה. אוכל לתינוק לחודש יעלה 200 ש"ח. מארז סיוע מלא כולל מזון ושלל מוצרים יעלה 300 ש"ח. כמובן שקיימת אפשרות לתרום גם כל סכום אחר שמתאפשר. כל תרומה חשובה. 

בתקופה האחרונה החל הפרויקט גם לבנות ימי כיף ופעילויות למשפחות אלו, על מנת להפיג מעט את החוויות הקשות שהם מתמודדים איתם. 

עדי מסבירה: "הפעילות החשובה והעיקרית היא כמובן הדאגה למזון תינוקות. עם השנים הבנו שחשוב גם לדאוג קצת לנפש של המשפחות האלו. בפורים לדוגמא, עשינו הפנינג עם תחפושות. אלו דברים שהאמהות האלו בכלל לא יכולות לחשוב עליו במציאות שהן נמצאות בה ואנחנו מעניקים זאת בשמחה. יש הרבה תורמים ששמחו לקחת חלק"

ליטל מסכמת ומציינת כי "המטרה שלנו היא שלא יהיו יותר תינוקות רעבים בישראל. עד שנגיע למטרה הזו, אנחנו שם כדי לעזור. וחשוב להבין שאנחנו רק הצינור, הכל קורה בזכות התורמים".

עקבו אחרי הפעילות שלנו בשטח בערוצים שלנו

שתפו

עוד כתבות

רוצים להתנדב גם?

הצטרפו אלינו באחד ממרכזי החלוקה שלנו ובואו נעשה טוב ביחד

מעניקים חיים לאם ולתינוק - מתנדבים